Kapela TREPKA nebyla založena. Vznikla v roce 1979 přejmenováním kapely „Pekelníci“, proto je symbolem Trepky dodnes motiv čertíka. Důvodem přejmenování charakteristickým ve své době – buď jiný název nebo nehrát – byl vyřešen právě vznikem TRE(mpské) P(ekelnické) KA(pely).

Kapelou prošlo po dobu existence velké množství muzikantů, došli jsme k číslu 36. Není možné všechny vyjmenovat, ostatně stejně jako není možné popsat všechny události tak, jak k nim došlo. Neexistují bohužel žádné kronikářské záznamy a vše spočívá na vzpomínkách starších členů kapely.

Kapela se zformovala postupně do dnešní podoby:

Josef Šístek – kytara, zpěv (kapelník)

Jiří Kolarov – kytara, ukulele, zpěv

Marika Šinovská – housle, zpěv

Vlado Gurbal – basová kytara

Vladimír Kukla – foukací harmonika, banjo, zpěv

Lumír Špetlík – zvukař

Za nejvýznamnější události v dějinách kapely považujeme získání Autorské porty v Ústí nad Labem v r. 1993, druhé místo a ocenění poroty na celostátní Portě v Plzni v r. 1996 a udělení interpretační Porty v kategorii trampské písně v Plzni v roce 1998.

V roce 1996 vydala Trepka autorskou nahrávku na MC i CD pod názvem „Kraj tuláckejch snů“, v roce 1999 pak pořídila nahrávku starých trampských písní pro studio Aplaus s názvem „Trampská romance I“ a v roce autorské CD s názvem „Sudička“.

Mimoto se kapela pravidelně účastní různých přehlídek a festivalů, lze jmenovat třeba Festival trampské písně v Horním Jelení, Sokolovské Dostavníky, Loketský kotlík, Šumavský pařez, zahráli jsme si i na prestižním Mohelnickém dostavníku. Pravidelně pořádá koncerty ve svém okolí, tradici si již získal kvalitně obsazovaný „Velký podzimní koncert“ v Nejdku. Má nastudovaný široký repertoár, vhodný například pro countrybály a podobné poslechové nebo taneční pořady. Kapela disponuje svojí vlastní zvukovou aparaturou.

Trepka žánrově zůstala věrná trampské písničce s folkovými a swingovými prvky, což je možná pro leckoho těžko zařaditelné, v repertoáru jsou i vlastní úpravy „klasických“ trampských písní, sem tam nějaký ten spirituál a samozřejmě vlastní tvorba. Všichni vyznáváme kapelovou filozofii, totiž že hrajeme a zpíváme to, co se nám líbí. A u této filosofie hodláme zůstat.

 

Kapela Trepka Nejdek